Existuje něco jako ideální hypotéka? Nejspíš ano, ale opatrně s tím.  Její ideálnost závisí na mnoha proměnných a prověří ji teprve čas. Co ale obecně rozkrýt můžeme, jsou negativa hypoték.

Čeho se lidé nejvíce obávají (nebo čeho by se měli obávat) při sjednávání hypotečního úvěru? Zamysleme se nad třemi nejčastějšími oblastmi nejistoty.

Jde o dlouhý závazek

Ano, je to závazek často na dvacet i více let. Na druhou stranu většina klientů své úvěry umořuje dříve. Dnes mají díky novému zákonu extrémně příznivou situaci při mimořádných splátkách. Nicméně jde o stejnou délku jako by si klient řekl, že bude třicet let v nájmu, což nikomu šokující nepřipadá.

Tak či tak peníze na bydlení vydáváme. Při koupi nemovitosti a úvěru je alespoň investujeme do své nemovitosti, jejíž hodnota v čase narůstá.

Hypotéka se prodraží

Pochopitelně jde o úrokovou sazbu úvěru a poplatky. Jak lze zjistit, zda je hypotéka drahá nebo levná? Legislativa, která měla ulehčit srozumitelnost spotřebiteli, vše jen zkomplikovala – v praxi způsobila hlavně nakupení dokumentace, podmínky jsou stejně nepřehledné jako dřív.

Parametr RPSN (roční procentní sazba nákladů), který měl být hodnotou míry srovnatelné u různých bank (při různých poplatcích a sazbách) se v praxi neosvědčuje, protože pod tlakem ČNB banky do RPSN zahrnují i poplatky, které hypoteticky hrozí, ale v reálu se nehradí.

Jestli je hypotéka levná, nebo drahá, lze nejlépe posoudit z poměření s nájmem: V nájmu platíte třeba 10 000 měsíčně plus poplatky. Abyste tolik měsíčně vyhazovali na úrocích, pak při úroku 2,49 % a splatnosti 30 let byste museli mít hypotéku na 5 milionů. Pronajmete nemovitost v hodnotě 5 milionů za 10 000 měsíčně?

Po letech v prvním případě nevlastníte nic, ve druhém máte hodnotu nemovitosti. Tedy: hypoteční úvěr je nejlevnější půjčka na trhu. Využít takto levných peněz je prozíravé.

Pokud jde o výhled, mělo by se pamatovat na to, že s rostoucími sazbami by měly růst také mzdy a výdělky, tedy poměr všech výdajů ku příjmům by měl až na drobné výkyvy v průměru zůstat zachovaný.

Jde o složitý proces

Samotné vyřízení není úplně jednoduché, podstatné je poskládat jak doklady k nemovitosti, tak k samotné transakci, ale i příjmům a výdajům rodiny. Nicméně s pár formuláři Vám jistě rád pomůže kterýkoli úvěrový poradce a většina podstatných informací k rodinnému rozpočtu je k vyčtení z posledního výpisu z běžného účtu.
Profesionální poradci vám ušetří hodiny času a poskytnou zdarma nejen srovnání produktů, ale i ohlídají lhůty a všechny základní zákonné povinnosti k takové transakci.