Přiznávám se, přiznávám, název je mírně podpásový, možná trefnější by bylo: Vše zlé je k něčemu dobré. Pravdou však je, že jakákoli krize (většinou způsobená nějakým globálním problémem) ovlivňuje ekonomiku a samozřejmě ovlivňuje i úrokové sazby (vkladů i úvěrů). Lze tedy čekat, že pokud se minimálně útlum ekonomiky v Evropské unii blíží, pak budeme s určitým zpožděním cítit dopad i na naši ekonomiku, potažmo na úrokové sazby.

Úroky a z čeho usuzovat vývoj?

Byli jsme zvyklí sledovat každé rozhodnutí České národní banky (ČNB) o repo sazbách, a pokud se zvyšovaly, banky na to reagovaly zvýšením úrokových sazeb úvěrů. Pokud naopak repo sazba klesala, zlevnily se i hypotéky. Už skoro rok tato situace tak úplně neplatí. Proč? Mezibankovní peníze dnes nejsou drahé, naopak prudce klesly i přes navýšení repo sazby.

Graf 1: IRS 2020 = detail z Grafu 2: IRS 2015-2020

 

Pokles zdrojů svědčí o přicházejícím ekonomickém útlumu. Fed již sazby snížil o půl procenta a Evropská centrální banka (ECB) se chystá na kvantitativní uvolňování. Naše centrální banka si udělala prostor a šla jakoby proti proudu, když v únoru pro některé trochu nečekaně rozhodla o zvýšení úrokových sazeb (základní sazba vzrostla o 0,25 % na 2,25 %.) Na jedné straně ČNB pomáhá bankám k více penězům, na druhé straně jim regulatorně brzdí či omezuje možnost peníze více půjčovat, a to vše pod záštitou ochrany spotřebitele, konkrétně zájmu obezřetnosti. Uvidíme, zda svá přísná kritéria z doporučení přece jen nezmírní pod vahou okolností.

Krize a její vliv na úrokové sazby

Když si srovnáme úrokovou sazbu v historii, kromě ostrůvku let 2015-2017, kdy se sazby hypoték nacházely pod 2 %, nebyly za celou svou historii níže, než nyní. Ostatně vzpomeňme si, že inflaci jsme v té době měli 0,5 %, zatímco dnes je okolo 3 %.

Graf 3: Změny úvěrových standardů bank u úvěrů na bydlení

Někteří klienti si stěžují, že tenkrát měli úrok 1,79 % a nyní se jim hypotéka zdražila na 2,39 % – ano, ale „jen“ o necelých 300 Kč měsíčně na 1mil. Kč dluhu (při 20leté splatnosti). Nebuďme tedy neskromní a nechtějme, aby za náš úvěr platil někdo jiný. Protože kdyby taková doba nastala, bude to známkou velkého ekonomického útlumu a silné recese, nikoli růstu. Také si zkusme vzpomenout, že při poslední velké finanční krizi v roce 2008 jsme měli úrokové sazby hypoték kolem 5 % p.a.

 Ceny nemovitosti budou klesat jen stěží

Když se očekává pokles globálních kapitálových trhů (teď se tak krátkodobě děje vlivem celosvětového šíření koronaviru), zvyšuje se podíl investic do trvalých komodit anebo nemovitostí, které se stávají větší „jistotou“. Zrovna Česká republika je investory hodnocena jako velmi bezpečná země s potenciálem růstu. Novým fenoménem ve větších městech je pak příklon zajištěné střední třídy k ekologičtějšímu bydlení v bytech oproti bydlení v rodinných domech. Dalším důležitým indikátorem je také nabídka a poptávka, kdy ve většině měst poptávka výrazně převyšuje nabídku – je zde tedy opět přímý tlak na růst cen nemovitostí.

Na valuo.cz (odkaz: valuo-statistics) je detailně po jednotlivých městech vidět, jak nabídky nemovitostí u většiny z nich meziročně klesly o více než 20 %. Neboli: na našem trhu není dostatek bytů.  Je to jeden z důvodů k předpokladu, že ceny nemovitostí klesat nebudou, ba naopak i jakákoli krize, která omezí cestování a služby, jejich hodnotu spíše zvedne (jakožto stabilní investici).

Závěr

Na první pohled se leckomu může zdát, že ekonomická krize nutně povede k propadu cen nemovitostí a ke zdražení hypoték, nicméně velmi pravděpodobně to bude naopak. Tedy ceny nemovitostí porostou a hypotéky se nejspíš zlevní.

Také je patrné, že okolnosti krize mohou nahrávat „službám na dálku“, kdy klienti ocení, aby se mohli co nejvíce obsloužit z pohodlí domova. Ať už by se jednalo o služby s donáškou nebo třeba o obsluhu svých bankovních a finančních produktů.

Klienti si mohou kdykoli rychle spočítat své možnosti získání hypotéky na https://hypozor.cz, případně využít konzultací zdarma na infolince (kde nejsou operátoři, ale zkušení úvěráři, kteří vám poradí s reálnými možnostmi získání hypotéky).

Post scriptum: Bzučení v hlavě

Abychom něco poznamenali i ke koronaviru: Je jisté, že na práci českého vědce Tomáše Cihláře můžeme být právem pyšní a přát mu jen úspěch. Vnímejme odborníky, ať už jde o biochemiky, virology či lékaře, no a nechtějme realitu přechytračit. Důležité efekty, hodné analýzy, budou pak způsobeny důsledky vlivu této pandemie na myšlení lidí. Zkusme raději než populisty, celebrity a influencery poslouchat více vědce a profesionály na dané téma. Až příliš často se necháváme opít rohlíkem a podstatné věci nám uniknou. Hlavně abychom kvůli iluzím (ať už bezpečí nebo bohatství) nepřehlédli problémy propastnější a fatálnější. Přeji nám všem, abychom si uměli dávat pozor též na „bzučení v hlavě“ kromě chřipky.