Moratorium aneb odklad splátek úvěrů je stále pro mnoho klientů žhavé téma. Ostatně i pro banky, které v souhrnu evidují statisíce žádostí klientů, což předčilo jejich očekávání.

Dopady odkladů splátek (tzv. Moratoria) v praxi

Dnes už není problém nastavení parametrů odkladů splátek, ale spíše dopady v praxi těchto odkladů pro klienty. Totiž odklad splátek opravdu má dopad při posuzování úvěryschopnosti klientů. Ačkoli v panelové diskuzi zazní, že odklad splátek nesmí mít vliv na posouzení bonity klienta při poskytování dalšího úvěru, klienti se v praxi potkávají s tím, že se úvěry zamítají. Důvod je prostý: Banka nemusí dávat klientovi sdělovat, proč úvěr zamítla. Ostatně každá banka má svá vnitřní pravidla posuzování klientů, přičemž většina bank již nyní v metodikách dbá na typ povolání nebo sektor podnikání klientů a zavádí nové formuláře o tom, že nijak covidová krize nepostihla jejich příjmy.

Banky jsou totiž ze strany zákona povinné zkoumat udržitelnost příjmů klientů, a proto posuzují leckdy každý detail k osobám klientů.

Naštěstí i odklad lze ukončit, pokud by to klientům pomohlo v řešení nové hypotéky. Posouzení se banka od banky liší. Nechte si raději poradit od odborníků, pokud řešíte úvěr.

Na FINfest.online v rámci panelové diskuse hovořili o tématu kromě Lindy Fejtkové také z Ministerstva financí Alex Ivančo a Milan Indra, z Hypoteční banky Vladimír Vojtíšek a za nebankovní instituce Tomáš Konvička z Fair Credit. Diskusi moderoval Libor Ostatek z Golem Finance.

Video z panelové diskuze zde: FINfest.online: Odklad splátek úvěrů

Shrnuto: Odklad splátek byl a je pouze pro ty, kteří to opravdu potřebují. Vydělat se na něm nedá, naopak stigma může zhoršit rating klienta.