Hypotéky jsou sice levné, ale hůř dostupné

Mezi nejčastější důvody zamítnutí hypotéky patří:
1) Nedostatečné či nestabilní příjmy klientů
2) Nízký odhad nebo nevhodná zástava
3) Problémy v registrech dlužníků (CBCB, CNCB, Solus) – většinou jde o splátky po splatnosti či zamítnuté žádosti klientů.
(11.1.2021)

Příjmy na základě DP za rok 2019 lze využít do března 2021

OSVČ se krátí čas pro uplatnění daňového přiznání za rok 2019. Zájem o hypotéky roste, ovšem nemálo žadatelů o hypotéku z řad podnikatelů tuší, že daňové přiznání v roce 2020 bude kvůli pandemii horší než v roce předchozím. Většina bank akceptuje DP za rok 2019 až do konce února roku 2021, některé i do března.
Na jak vysokou hypotéku podnikatelé u konkrétních bank dosáhnou, si lze po zadání údajů z DP zdarma spočítat v hypoteční kalkulačce hypozor.cz (13.12.2020)

Ceny bytů rostou. Čeká nás ochlazení?

Přestože ke zdražení nemovitostí meziročně došlo, růst cen nemovitostí zpomalil.
Ceny bytů v sedmi největších městech ČR od října 2019 do konce října 2020 vzrostly. Nejvyšší nárůst cen bytů zaznamenalo Brno, kde meziročně přesáhl nárůst dokonce 20 %. Důvodem bude pravděpodobně „zamrzlý“ územní plán města.

Ochlazení trhu je pravděpodobné, zamrznutí naštěstí nikoli

Při očekávané nadcházející ekonomické krizi se jeví růst až paradoxním. Čeká nás klidnějších pár měsíců před pádem cen nemovitostí?Ačkoli ceny rostou, výrazně ubylo nabídek. Toto zúžení trhu žene ceny nemovitostí nahoru. Také nemalý vliv má zpoždění v uzavírání nových obchodů nebo hypoték, které zkresluje a nejspíš ještě nějaký čas bude zkreslovat statistická data. Nedostatek dostupných bytů tlačí ceny nahoru, ale část z těchto poptávaných nemovitostí jednou na trhu bude. Jednak jde o zpožděné byty u developerů, tak také u nemalé části portfolia bytů u airbnb.Dále ač z jedné strany ceny rostou, tak z druhé (z tržního pohledu) pro kupující nastal pokles ceny o 4 % díky zrušení daně z převodu nemovitosti.

Jaké důvody mohou vést k poklesu?

  1. Snížení poptávky či zvýšení nabídky. Ekonomické problémy kupujících (nebo splácejících) plus zvýšení počtu nabízených bytů, které zatím „čekají“ na prodej (ať už u developerů, kterým se dostavby zpožďují kvůli nedostatku pracantů, tak i někteří klienti budou s postupujícími finančními problémy nuceni nemovitosti prodat).
  2. V ČR jsme ještě nezažili pokles nemovitostí (od sametové revoluce) a vše je jednou poprvé. Důvěra v nekončící růst bývá dříve či později prolomena na jakémkoli trhu. V některých Evropských zemích jsme svědky poklesu cen nemovitostí již dnes.
  3. Neschopnost predikce současných opatření vlády. Přetrvávající nouzový stav spojený s nedůvěrou v organizační schopnosti vlády.

Jaké důvody podporují růst?

  1. Nemovitosti je trvalou a klidnou hodnotou (podobně jako půda má nejdelší trvání a neopotřebovává se tolik). V obdobích krize bývají komodity vyhledávanou investicí.
  2. Podpora státu ve formě zrušení daně z převodu nemovitosti (škoda, že nebylo ohraničeno na první příp. druhé bydlení, takto snadno podpoří i spekulace s nemovitostmi).
  3. Vysoká poptávka, příp. snížená nabídka nemovitostí na trhu.

(9.11.2020)

Proč klienti potřebují hypoteční poradce?

Ačkoliv si většina klientů myslí, že taková hypotéka se snadno porovná, protože se přece podívám na úrokovou sazbu a půjdu prostě od těch nejlevnějších, tak leckdy až přes trpké zkušenosti dojdou k tomu, že hypotéku si lze snadno „pokazit“.
Hypotéka se může zdát jako jednoduchý produkt, ovšem často se stává velmi komplikovanou. Samotný proces vyřízení má několik úrovní, a zvláště v dnešní době vyhovět ve všem není snadné. Chyba se pak stane lehce a může způsobit nemálo problémů.
Dvakrát měř a jednou řež. Hypoteční poradce je pak takovým zeměměřičem, jen v zemi hypoték. (13.10.2020)

Refinancovat za levněji? Mimořádné splátky hypoték a sankce za ně jsou pikantní téma!

Účelně vynaložené náklady (neboli poplatky) se totiž u jednotlivých bank výrazně liší.  Přehled poplatků bank k 15.9.2020 níže. Nechme stranou, co je či není ideální stav, faktem zůstává, že se klienti ve svých možnostech umořit hypoteční úvěr jednorázově mimo výročí fixace značně ztrácí. Zkusme si trochu osvětlit pravidla bank.

Kdy se vás týkají účelně vynaložené náklady?

  • U hypotečního úvěru, který hodláte umořit mimo výročí fixace (kdy tomu je zdarma).
  • Pokud stávající fixace měla výročí (otočku), anebo se uzavřela úvěrová smlouva po 1.12.2016, odkdy platí nový zákon o spotřebitelském úvěru.
  • Platí pouze pro případy, které nejsou zákonem stanovena jinak (např. lze 25 % umořit každý rok zdarma apod.)

Vyjádření ČNB k dotazům na toto téma https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Vyklad-ucelne-vynalozenych-nakladu-vzniklych-v-souvislosti-s-predcasnym-ukoncenim-hypotecniho-uveru-otazky-a-odpovedi

Mimořádné splátky hypotéky mimo výročí fixacepřehled k 15.9.2020:

Česká spořitelna: Od 1.9.2020 poplatek dle výpočtu na stránkách ČS: https://www.csas.cz/cs/osobni-finance/hypoteky/hypoteka/predcasne-splaceni, max. 1,3 % z výše mimořádné splátky. Do 31.8.2020 bylo účtováno 700 Kč. Pokud platnost současné fixace začíná rokem 2017 či dříve, tak je stále také jen 700 Kč.

Komerční banka: Poplatek dle výpočtu (násobící rozdíl sazby dle délky fixace do konce fixu) na stránkách KB: https://www.ms-kb.cz/predcasne-splaceni/. Princip výpočtu účelně vynaložených nákladů zde: https://www.ms-kb.cz/file/cs/on-line-kalkulacky/kb-kalkulacka-uvn-napoveda.pdf?20191223163559.

Hypoteční banka: 500 Kč (prozatím).

Moneta: Po 1. roce lze splatit až 50 % z půjčené částky. Každého půl roku až 25 % z půjčené částky. Jinak max. účelně vynaložené náklady viz sazebník Moneta. Banka vyčíslí účelně vynaložené náklady.

Raiffeisen Bank: Nevíme. Banka vyčíslí účelně vynaložené náklady.

ČSOB: 500 Kč (prozatím).

UniCredit: Má nejvyšší sankce ze všech bank – jde o násobky rozdílů v procentech do konce fixace. Např. u úvěru 2,5mil. až 110tis. sankce, pokud chybí ještě více než 5 let do konce fixace.

Sberbank: Nevíme. Banka klientům vyčíslí účelně vynaložené náklady.

Equa bank: Orientačně cca pod 1 % z výše mimořádné splátky.

mBank: Účtuje jen účelně vynaložené náklady (donedávna 700 Kč).

Fio: Zdarma.

Air bank: Zdarma.

Pozor na sankce při splacení hypotéky!

Sankce bank při mimořádném umoření hypotečního úvěru se výrazně liší banka od banky. U stejné výše úvěru (např. pármilionového) mohou být tyto sankce od 500/700 Kč až po statisíce Kč – podle které banky. Bohužel díky nesrozumitelné regulaci jsou pro klienty sankce velmi nečitelné. Klienti si proto musí dávat pozor, kolik si kdy zrovna jejich banka naúčtuje. Některé banky se až dotýkají mezí zákona. (7.8.2020)

Omezení hypoték pro určitá odvětví

Některé banky omezují hypotéky pro zaměstnance i podnikatele v těch odvětvích, které banky vyhodnocují jako riziková. Jde především o hotely, restaurace, cestovky, kulturu, umění, sportovní a rekreační služby, dokonce i automobilky či leteckou přepravu. Stále větší počet bank začíná vzhledem k ekonomické krizi zohledňovat odvětví, ve kterém klienti pracují. Některá odvětví totiž považují za riskantní, přičemž k těmto opatřením nutí banky nejen vlastní risk management, ale také zákon o spotřebitelském úvěru (kam spadají i hypotéky), který přikazuje bankám brát zřetel na udržitelnost příjmů. Nejen v tomto směru se pro klienty zhoršuje přístupnost hypoték (i refinancování). I odklad splátek může získání úvěru zkomplikovat . Přestože se v zákoně o odkladu splátek píše, že nemá být k odkladu přihlíženo při posuzování klientů, jiné zákony a předpisy (ale i regulátor) bankám přikazují brát tyto okolnosti v potaz při posuzování bonity klientů a schvalování úvěrů. (17.6.2020)

Lokalita je lokalita!

Netřeba Crew Dragon, abyste bydleli nad oblaky! Ostatně kdekdo má sen bydlet někde, kde pak nakonec bydlet nechce… Bezesporu důležitým parametrem nemovitosti je lokalita. Ostatně dobrá lokalita zmírňuje volatilitu ceny nemovitosti. Tedy čím lepší lokalita, tím nižší pravděpodobnost vyššího výkyvu ceny nemovitosti. Dům na obrázku je vytvořený počítačovou simulací a v reálu ho nikde nenajdete. Ostatně ruku na srdce, kdo by chtěl doopravdy v takovém domě žít celý svůj život? Přepadnout přes zábradlí zrovna v tomto domě by mělo fatální dopad.
I přes složitou dobu některé banky nabízejí zajímavé úroky na hypotéky i mírumilovné posouzení bonity klientů. Vlastnické bydlení stále zůstává i řešením svého důchodu. Nyní díky očekávanému zrušení daně z převodu zlevnily koupě plošně o 4 %. (3.6.2020)

Jak ušetřit na hypotéce?

Každá splátka má dvě části: úmor a úrok. Přestože se splátka může lišit o málo, na úrocích dělá více, rychleji pak umořujete dluh. Sazby jsou dnes u hypoték trochu přes 2 % p.a., efektivní úrok je zde kolem 1,8-1,9 % p.a. Mimochodem je to méně než míra inflace v ČR, která byla v roce 2019 na úrovni 2,8 % (viz graf Českého statistického úřadu).
Co pro klienty znamená, když je inflace vyšší než jejich sazba hypotéky? Každou splátku dluhu budou vracet ohlodanou inflací. Neboli splátky v budoucnu po dobu fixace díky inflaci budou bolet méně, což ale neznamená, že u půjčky nejde o závazek s vysokou závažností.
Inflace požírá nejen budoucí úmory, ale také úroky, které jsou-li ve výši inflace, anebo nižší, jak je tomu dnes u hypoték, pak se splácí de facto pouze valorizovaný dluh. Prověřte si, zda není vaše hypotéka drahá. Spočítejte si splátku včetně podílu úroku na hypozor.cz (25.5.2020)

Banky zlevňují hypotéky

Ochlazení poptávky provokuje snížení sazeb. Některé banky se sice trochu neochotně ale přesto pouštějí do mírného snižování úrokových sazeb a jiné o tom v blízké době uvažují. Nenaleťte ale jen nejnižší nabídce úroku, slevy jsou někdy vykoupeny drahými produkty! Nechte si dobře propočítat efektivní úrok a vysvětlit si, co vše zahrnuje, a co nikoli, abyste věděli, jak nákladný váš úvěr skutečně bude. Na druhé straně pár bank omezilo pravidla pro ty profese, na které dopadla koronavirová krize, a dokonce některé snižují maximální povolené LTV (loan-to-value). Přitom klienti mohou i pouhým chytrým refinancováním nejen ušetřit úroky, ale také získat až několik set tisíc korun navíc bez nutnosti dokládat účel. Může to někdy pomoci s dokončením rekonstrukce, anebo zajištěním finanční rezervy, pokud se během období krize ztenčila. Při refinancování bývá administrativa kolem úvěru nenáročná a vše lze během pár dnů vyřešit. Poradce klientům často ušetří nejen cestu do banky, ale i na katastr. (20.5.2020)

Zlevní nájmy v Praze?

V katalogu Airbnb lze najít cca 11 tisíc pražských bytů. Z toho necelých 5 tisíc nabídek na portále zprostředkovávají hostitelé, kteří nabízejí minimálně pět apartmánů (může jít o realitní makléře, kteří pracují pro více klientů najednou). Martin Březina z realitní společnosti UlovDomov.cz uvedl pro E15, že „většina majitelů ještě vyčkává a doufá v letní turistickou sezonu. Pokud se žádná konat nebude, v květnu a v červnu by se na pražský nájemní trh mohlo nahrnout dalších pět až šest tisíc bytů. V kombinaci se sníženou poptávkou to nejspíš způsobí další pokles cen dlouhodobých nájmů.“

Situace s pražskými nájmy byla delší dobu až neúnosná, tedy jejich zlevnění by jistě bylo úlevou. Zda se toho ale dočkáme, se teprve uvidí, a bude to také záviset od toho, jak se vrátí (nebo nevrátí) turisté do větších měst. (19.5.2020)

Vysvědčení bank v období korona krize


Připravili jsme menší průzkum (na vzorku cca 50 respondentů), jak si banky vedly v prvních měsících korona krize, nouzového stavu a odkladu splátek. Je třeba poznamenat, že všechny banky byly najednou hozeny stejně jako my všichni do nečekaných a stále se měnících podmínek vyhlášením nouzového stavu v ČR. Hodnoceno bylo pouze období březen až duben 2020 a vlastnosti jako vstřícnost, srozumitelnost a rychlost banky. 
Vysvědčení tedy nesvědčí o bance jako celku, pouze odráží názory klientů a poradců v období posledních pár měsíců.
PS: Wüstenrot hypoteční banka od 1.5.2020 spadá pod Monetu Money Bank, tedy v hodnocení se už samostatně nevyskytuje, protože své produkty již nenabízí. (7.5.2020)

Právě zlevnily nemovitosti o 4 %

Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti, přestože nakonec nebudou zrušené daňové odečty u nových hypoték na bydlení, a to až do konce roku 2021. Tím se plošně případným zájemcům o koupi zlevnily všechny nemovitosti (např. byt za 4 mil. zlevnil o 160 000 Kč = 4 %).
Zákon má mít zpětnou účinnost, tedy daň nezaplatí již ti, kteří nabyli nemovitosti od prosince 2019. Pokud tuto daň již někdo uhradil, bude mu vrácena. Daň byla 4 % z kupní ceny. Zákon musí ještě schválit Poslanecká sněmovna, ale shodu lze čekat napříč politickým spektrem i v Senátu. Ministryně financí tak nakonec dostála svému návrhu z před několika týdnů. Plus se podařilo zachovat daňové zvýhodnění pro klienty, kteří využijí hypotéku a nemovitost k bydlení. (30.4.2020)

Úroky zatím neklesají (ač ČNB v květnu nejspíš znovu sníží základní úrokové sazby)

Banky v měsíci dubnu musely vyřídit cca 150tis. žádostí o odklad splátek. Spolu s březnem to je kolem čtvrt milionu žádostí, které nejsou automatizované, ale banky se jimi musí zabývat a obnáší agendu. Nejistota ohledně splácení je hlavním faktorem, proč bankám rostou riskové marže a zatím je nepokrývá ani snížení sazeb ČNB, která pravděpodobně ve čtvrtek opět základní úrokové sazby sníží.
Průměrná úroková sazba za březen a duben 2020 zůstala v obdobné výši jako před vyhlášením nouzového stavu v ČR, a to ve výši 2,45 % p.a. Průměrná sazba hypoték v dubnu přitom pro bonitní klienty mohla být kolem 2,19 % p.a. bez víceproduktů (s produkty i 1,79 % p.a., jen nezapomínejme, že tyto produkty jsou většinou zřizovány pod heslem „nechci slevu zadarmo“). Přestože v dubnu některé banky sazby zlevnily, zároveň také zpřísnily podmínky poskytování hypoték. Atraktivní sazby jsou tedy dostupné pro menší procento klientů. Neblahé vyhlídky ekonomiky a šok poklesu poptávky udržují banky v obezřetnosti, proto dokonce některé přistoupily i k dočasnému vyloučení některých oborů zaměstnání či podnikání při posuzování úvěryschopnosti klientů.
Monitorujeme pro vás aktuální garantované úrokové sazby, ale i aktuální podmínky bonity bank na https://hypozor.cz (30.4.2020)

Restart ekonomiky?

Kolik takový restart bude stát? 300 mld. Kč, anebo ještě více? Do ekonomiky je potřeba nalít tzv. „čerstvé“ peníze. Ale kde je vzít? Tyto mld. totiž neexistují. Cestou je tedy jen kvantitativní uvolňování. Zastavili jsme si ekonomiku, a tedy se záměrně a „dobrovolně“ o tyto stovky mld. připravili. Peníze sice mohou probudit stávající „spící“ stav, ale zacházet s nimi musí schopný hospodář, který peníze dokáže přerozdělit tak, aby zůstalo zachováno maximum z existující hospodářské struktury naší země. Také je třeba předejít dalším budoucím ztrátám. Samotné přerozdělování má různé formy: Od bohatých k chudým (přes příspěvky), od méně ohrožených k ohroženým (přes dotace na pracovní místa), od budoucích daňových poplatníků k těm současným (přes schodek státního rozpočtu), od věřitelů k dlužníkům (odklad splátek a zejména nové úvěry v ekonomice). Jak ale dostat peníze k těm, co pomoc potřebují? Řekněme si upřímně, že bez bank to nepůjde. (21.4.2020)

ČNB uvolnila limity pro nové hypotéky. Co na to banky? Vcelku logicky dělají pravý opak.

Proč? Banky se zkrátka chovají jen racionálně. Neboli jejich současná pozice je pragmatickým projevem zdravého rozumu (robusního risk-managementu). Vnímají totiž tuto situaci jako období velké ekonomické nejistoty a také jistě vnímají tragickou komunikaci státu (vlády) a absenci konkrétního plánu (nejen epidemiologického) k návratu do „normálu“. Koneckonců nelze odhadnout ani hospodářské výsledky bank za letošek, které mohou být ovlivněny masivním nesplácením či odkládáním dluhů, výpadkem klientů na úrovni příjmů či firemních obratů, příp. až zaseknutí poptávky a spirálovité propouštění.
Stát má nyní konat, jen je neschopný! Nestavme banky do role rukojmích. Je jednoznačně rolí státu, aby situaci nedostatku hotovosti vyřešil. Má mnohé nástroje, od odpuštění exekucí (v nějakém měřítku, např. jen sankce státu), po logické – a mnoha státy v Evropě aplikované – plošné pozdržení odvedení DPH s případnou vidinou odpuštění za horší období. Stát je jediný, kdo má v rukou arzenál. Snad jen drobnost – nepoužívá ho. (9.4. 2020)

Odklad splátek aneb bankovní moratorium
finální podoba dnes schválena parlamentem

Dnes schválila Poslanecká sněmovna tisk č. 813 s pár pozměňovacími návrhy. Finální znění zákona o Odkladu splátek naleznete zde. Odklad splatek – zakon (7.4. 2020)

Zmírnění ukazatelů pro nové hypotéky

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro posuzování nových hypoték. Limit LTV (loan to value) zvýšila na 90 % (ze současných 80 %). Ukazatel bonity DSTI zvýšila ze 45 % na 50 %. Dále zrušila ukazatel DTI. Banky ale mezitím vyhodnocují rizika a některé naopak úvěry nad 80 % LTV zrušily. Očekává se úbytek zájmu o hypotéky, ale při vhodném refinancování si klient nejen může snížit měsíční splátky, ale také získat rezervu navíc, jelikož většina bank nabízí již dnes navýšení stávajícího úvěru za zvýhodněných podmínek. (6.4. 2020)

ČNB snížila základní sazbu na 1 % – zlevní se?

Ve čtvrtek 26.3. 2020 ČNB snížila o rekordních 0,75 % základní repo sazbu na novou výši 1 %. Zlevní to podnikatelské úvěry vázané na pohyblivé sazby. A může to také pomoci při tzv. restartu ekonomiky, ke kterému se budou nejednou hodit úvěry. Nejen pro podnikatele, ale také pro občany. Pokles sazeb hypotečních úvěrů nebude překotný, ba naopak bude jistě pozvolný, jelikož banky se obávají nárůstu delikvence klientů a tedy vyšších nákladů. Ještě nedávno byla delikvence ve splácení bankovních úvěrů historicky nejnižší, ovšem nakolik se tato situace změní, bude velmi záviset, jak dlouho bude nestandardní stav trvat. (27.3. 2020)

Odklad splátek je možný jen, pokud ho klientovi banka schválí.

Někteří klienti si při rétorice vlády vyložili odklad splátek hypotečních úvěrů jako plošný, avšak tak tomu není. Dokud banka neodsouhlasí klientovi odklad splátek, je povinen platit vše v termínech. Pokud bude postižený současnou krizovou situací, měl by zkusit příslušnou banku oslovit, každá má na svých stránkách formuláře k vyplnění. Pak jde ale o individuální posouzení, tedy klienti nemohou počítat, že vyřešený odklad bude do týdne či dvou. Ostatně v současnou situaci jsou banky zavalené desetitisícemi žádostmi o odklad, kterými se musí zabývat, proto prosí klienty také o trpělivost. (27.3. 2020)

Co je výhodnější? Odklad splátek o 3 měsíce, anebo Refin s navýšením?

V úterý 17.3. 2020 podle ČTK jednalo prezidium ČBA s ČNB o možnosti odkladu splátek úvěrů o tři měsíce pro klienty bank doložitelně postižených koronavirem, to by se vztahovalo nejen na zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné, ale i na malé a střední podnikatele. ČBA uvedla, že na systému přístupů k jednotlivým žádostem banky pracují. Snad v krátké době budou sděleny klientům detaily. Opatření prezidia ČBA bylo dobrovolné, ale banky mu vyjádřily podporu. Ač stanovení konkrétních podmínek bude věcí jednotlivých bank, má celá věc i regulatorní rozměr, který je v kompetenci ČNB. Ta se prý pokusí být nápomocná, resp. dle guvernéra ČNB je centrální banka připravená k takovým krokům, aby klasifikace úvěrů nebyla příliš přísná a aby banky nemusely vytvářet drastické opravné položky.

Pokud by odklad splátek nebyl v registrech dlužníků pro klienty diskvalifikační, tak by měli možnost obrátit se na svou banku a nechat jí posoudit jejich situaci (také náležitě doložit, např. hospitalizace, v důsledku vyhazov z práce aj.). Problémem se ale jako u každého individuálního posouzení může stát délka doby vyřízení odkladu. Samotný odklad pak řeší pouze 3 měsíce podle dosavadních informací.

Pro mnohé klienty může proto být atraktivnější, než se dohadovat s bankou, si stávající hypotéku standardně refinancovat a úvěr si o pár set tisíc navýšit, což jim výpadek pokryje. Výhodou je rychlost procesu takového produktu. Úvěroví poradci jako externí partneři bank vám rádi ušetří návštěvu bank i katastru, takže proces lehce zvládnete i z karantény. Než nabalovat spotřebitelské úvěry je toto levnější, a tedy pro rozpočet domácnosti šetrnější. (18.3. 2020)

Sníží ČNB sazby na dalším zasedání rady? A jak to bude s odkladem splátek hypoték a úvěrů?

Aleš Michl na svém twitteru kvitoval vyjádření dalšího z členů rady ČNB Oldřicha Dědka, který naznačil, že by byl pro snížení sazeb, protože v těžších časech by měla ČNB vydat jasný signál, že je ochotná pomoci. Aleš Michl napsal, že pro něj otázka nebude znít, jestli, ale o kolik. Další zasedání připadá na čtvrtek 26.3.2020 a bude tam vládnout před rozhodnutím jistě vzrušená atmosféra i debata.

Nicméně řekněme si upřímně, že snížení základní sazby i o 0,5 % bude spíše signálem do budoucna, než že by to mělo na něco okamžitě znatelný dopad. Pro praxi je mnohem zajímavější snaha bank umožnit odklad úvěrových splátek klientům postiženým dopady koronaviru. Dokonce zlí a cyničtí jazykové tvrdí, že by pak pod vidinou odpustků daní a odpustků splátek rázem přibylo lidí, kteří by zatoužili koronavirus chytit, a že to vidí tak, že vlastně imunitě národa neublíží, ba prospějí 😀 Ale konec legrace. Možnost odkladu splátek většina bank seriózně zvažuje, některé už tak dokonce rozhodly a zaslaly svým klientům podobnější informace. Bude důležité komunikovat také detaily s tím spojené, např. jak se projeví takové odklady v registrech dlužníků u příslušných klientů. Plus přesné informace, jak by se jich případný odklad mohl dotknout při dalším získání úvěru či refinancování. Dalším důsledkem by mohlo být, že banky nejspíš posunou digitalizaci na vyšší priotu.

Od naší ČNB bychom se určitě rádi dočkali ústupu od velmi silných kritérií při získání úvěru na bydlení, zejména doporučení omezující parametr vlastních zdrojů. Při vydání se z mnoha cashe na počátku hypotéky totiž není divu, že pak rodinám na potřebné finanční rezervy nezbývá. Banky se pak mohou těšit na nenavyšování proticyklické rezervy, pokud jim bude ČNB ochotná ulevit. Rozhodně však nezapomínejme, že existuje dost věcí, se kterými nám ČNB, ani banky pomoci nemohou. Vyhlášený „morový“ stav, který spíše odráží odkládaný problém podfinancování českého zdravotnictví, může zpět vzít či zmírnit pouze moc zákonodárná a naše společné úsilí a zdravý rozum. (15.3.2020)

Bankovní identita má jméno Sonia

Jméno není náhodné – jde o SOoukromou NIA (NIA= Národní Identitní Autoritu). Má sloužit k ověření totožnosti klienta, který za tuto službu nebude platit. Díky této Bankovní Identitě bude pro každého prokázat totožnost stejně snadné jako přihlášení do elektronického bankovnictví. Klienti budou tedy moci z pohodlí domova bezpečně komunikovat jak se státními úřady (např. zažádat o nový řidičák, pas či občanku), tak i se soukromými společnostmi jako jsou např. e-shopy. Zatímco datové schránky využívá jen statisíce lidí, elektronické bankovnictví 5,5mil. lidí. Sonia má být universálním „klíčem“ pro širokou veřejnost, které zpřístupní digitální služby firem i státu. Účinnost je 1.1.2021 a pro klienty bude použití bankovní identity zdarma. (27.2.2020)

Debata na ČNB před zvýšením sazeb

Zvýšení sazeb na únorovém zasedání bankovní rady ČNB předcházela zajímavá debata. V diskuzi mimo jiné poznamenal Aleš Michl, že ekonomický růst „neumírá stářím“, musí ho něco zabít. Nechtěl by, aby to byla přísnější měnová politika v době, kdy české dodavatelské firmy v průmyslu jsou v recesi a brzdí růst mezd. „Sázka na to, že se situace začne otáčet a zahraniční ekonomika se letos výrazně zlepší, je víra, toužebné přání. Může se stát něco, co výraznější růst přinese a za rok touhle dobou budu třeba psát oslavný článek na ekonomiku eurozóny. Ale je to málo pravděpodobné.“ Jestřáb i upozornil, že toužebné myšlení je rozhodování založené na tom, co bychom si přáli, aby se stalo, místo úsudku založeného na datech, skutečnosti a racionalitě.
Znepokojivá je však i inflace, lze čekat zrychlení inflace až k hodnotě 3,7 % v dubnu. Přestože se část bankovní rady růstu inflace nebojí, tak Marek Mora, Vojtěch Benda a Tomáš Holub vyjadřovali obavy z možného narůstajícího vlivu poptávkových inflačních tlaků na růst cen potravin a cen v dalších oblastech, což by ovlivnilo celkovou inflaci. A přiznejme si, inflační spirála se pak těžko krotí. K těmto třem členům se nakonec připojil i guvernér a zbylé tři členy přehlasovali. Zde celý komentář Aleše Michla. (27.2.2020)

USA čeká větší pokles sazeb, než trhy očekávají

Americký Fed bude na případný pokles ekonomiky reagovat rozsáhlými nákupy vládního dluhu (tj. kvantitativním uvolňováním), řekl to před Senátem šéf Fedu Jerome Powell. Běžným nástrojem při recesi bývá komunikace snížení úrokových sazeb, nicméně pokud jsou úrokové sazby nízké již nyní, moc nic jiného nebude zbývat. Analytik Komerční banky Michal Brožka říká, že trhy věří v jen mírné snížení hlavní sazby Fedu, nicméně varuje, že tento pokles může být mnohonásobně větší. Bude záležet na vývoji ekonomiky v USA, kde zatím zůstává růst spotřebitelských cen utlumený, přispěl i loňský pokles cen ropy. Také všem (nejen centrálním bankéřům) začíná pomalu a bolestně docházet, že nízké sazby jsou symptomem hlubších problémů globální ekonomiky. (19.2.2020)

Opravdu jsme v ČR předluženi?

Podle grafu níže, který zobrazuje nárůsty vkladů a úvěrů domácností v ČR v letech, je patrné, že naše ekonomika na úrovni domácností se opravdu předluženě nechová. Resp. že nárůsty vkladů výrazně předčí nárůsty úvěrů domácností.
Tedy na mysli máme ČR jako celek. Neznamená to totiž, že neroste předlužení osob již zadlužených. Naopak k propasti chudoby je opět další část Čechů blíže, dokonce počet nově zahájených exekucí v roce 2019 bohužel opět stoupnul oproti trendu z předchozích let, který byl pět let po sobě klesající.
Ovšem celkový trend v zadlužování je více než střídmý. Časy ekonomického růstu jistě nebudou trvat věčně, proto je na místě otázka pro regulátory: Je nezbytné zejména hypoteční úvěrování tolik brzdit již nyní? (10.2. 2020)

ČNB zvedla sazby, ale hypotéky zdražit nemusí

Nejen UniCredit Bank ode dneška zlevňuje hypotéky, i jiné bank zvažují jarní slevové akce.
Akční snížení sazeb některých bank se může zdát v rozporu se čtvrtečním zvýšením sazeb ČNB. Nicméně je třeba si uvědomit, že zamrzlost, resp. zpomalení růstu úvěrového obchodu, není způsobeno cenou zdrojů, ale spíše poklesem poptávky, jelikož klienti se zalekli všech omezení a restrikcí okolo hypoték.
Trh očividně na počet případů poklesl o více než pětinu, a to je samozřejmě znát… Všechna kola ekonomiky jakoby se hýbala pomaleji. Pokles poptávky po úvěrech, za kterou mohou přísná omezení regulátora, se proto banky snaží dohnat akčními sazbami. Lze tušit, že v této snaze banky nepoleví a v konkurenčním prostředí budou mít klienti, z čeho vybírat.

10Y IRS (4.-7.2.2020)

Ostatně podíváme-li se na reakci desetiletých swapů (graf, zdroj: patria), tak je znát, že za období několika dní minulý týden sice po zveřejnění informace ČNB o zvýšení základních sazeb mírně vzrost (ani ne o desetinku), ale nárůst během dalšího dne smazal. Samotná debata na Radě ČNB nejspíš byla vášnivá, o čemž svědčí nejen o hodinu zpožděné rozhodnutí, ale také hlasování v těsném poměru 4:3. (7.2.2020)

Internet je náš nový bůh!

Jak upozorňuje Stanislav Komárek (filosof a biolog), problémem našeho současného stavu je mimo jiné také to, že stále hůře snášíme autoritu nějakého živého člověka. Byli bychom zřejmě nejraději, kdyby za nás všechno rozhodoval počítač, nebo něco jiného neživého, třeba „finanční toky“. Ale skutečnost prostě nemá něco jako ústřední výbor, který všechno řídí. Ovšem oproti minulosti je to veliký rozdíl, protože ve všech předchozích společenstvích fungoval člověk vybavený autoritou. Někdy se říká, že člověk je druh jako každý jiný, což tak není, neboť je nadán vědomím (oproti ostatním druhům zvířat). Vědomí nás vede k duchovním a ideovým základům. Doba, ve které žijeme, není materialistická, naše společnost hodnotí počiny převážně duchovní, nikoli materiální.
Zdeněk Neubauer výstižně říkával, že nejvýraznějším projevem „ducha“ v naší společnosti jsou kompjútry, kde je hmotný nosič, ono nutné zlo, stále menší a menší a „svobodný duch“ vlaje už kolem celé planety propojené internetem. A Jiří Fiala k tomu dodával, že není riziko, že by chtěl počítač být jako člověk, ale aby člověk nechtěl být jako počítač.
Internet je pro nás novým bohem, se vší domnělou všemohoucností. Je to ten opravdový, vševědoucí, všudypřítomný, vedoucí nás k blahobytu, světlým zítřkům i podílům na božství. Jakoby se zdálo, že do počítače se nám vtělil Duch sám.
Dříve se běžně vyučovala meta-fyzika na školách, dnes by se měla vyučovat meta-informatika. A dvě otázky na závěr: Jsou počítače šťastné, když běží? A zapnul by se počítač, kdyby měl opravdu možnost výběru?

Co se zápornými sazbami?

Švédská centrální banka Riksbank zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,00 %. Končí tak 5 let dlouhý „experiment se zápornými sazbami“ a je první centrální bankou na světě!, která odstoupí od kontroverzní politiky. Dánská centrální banka ovšem používá záporné sazby -0,75 % nadále, především k tomu, aby udržela dánskou korunu zavěšenou na euro, politiky záporných sazeb se ve světě také dále drží ECB (-0,5 %) a ve Švýcarsku (-0,75 %) a v Japonsku (-0.75%). ECB stále více poukazuje na škodlivé dopady negativních sazeb, ať už v podobě tlaku na ziskovost bank, nebo v podobě možnému ohrožení stability kvůli rozšíření rizikovějších aktiv. (13.1.2020)

Vloni na daních v ČR přes bilion Kč

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 5,4 % (o 55 miliard), na 1075 miliard korun, ale proti plánům byly zhruba o 12 miliard nižší. Na DPH stát získal 432 mld., na DPPO 183 mld Kč. Meziročně nižší příjem byl u spotřebních daní. Samotný státní rozpočet loni získal na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 762,7 mld. Kč (tj. o 35,6 mld. více). (13.1.2020)

Moneta kupuje Wüstenrot

Moneta, která již dříve spolupracovala v oblasti stavebního spoření se skupinou Wüstenrot podepsala s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v ČR za 180,4 milionu eur, v přepočtu zhruba 4,6 mld. Kč. Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020, ale až po schválení ze strany ČNB a ÚOHS. Moneta koupi chce financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity. Od fúze si obě banky slibují větší it rozvoj a vhodné doplnění vzájemně svých prodejních kanálů.
Na trhu se sazby pohybují okolo 2,35-2,55 % na 5 let fix u účelových hypoték do 80 % LTV (hodnoty zástavy) a většina analytiků nečeká větší úrokové výkyvy ani ze strany bank, ani ze strany ČNB.
(9.1.2020)

Stali jsme se neproduktivní civilizací

Je to konec monetární politiky tak, jak jí známe, říká hlavní ekonom Saxo bank Steen Jakobsen. Pokud by nízké sazby mohly fungovat, tak by už nyní fungovaly. A skutečnost, že Evropská centrální banka a Fed je směrují dolů, to ještě zhorší. Představte si, že bude dalších deset let stejných jako předchozích deset let. Reálná úroková míra v Evropě bude mínus 8 až 10 procent. Bohatí budou stokrát bohatší, chudí budou chudší. Prostě to nefunguje. Stali jsme se neproduktivní civilizací. Musíme vytvořit civilizaci s pozitivnějším smýšlením. A jediným způsobem, jak vytvořit produktivnější společnost, jsou investice do lidí, vzdělání, základního výzkumu.
Těm, co hledají byt třeba v Praze, přeji hodně štěstí. I když budou mít peníze, stejně nedostanou úvěr, protože regulatorní omezení jsou přísná a jsou v zásadě diskriminační proti každému. A ti, kteří trochu peněz mají, je mají díky tomu, že koupili jedno nebo dvoupokojový byt před dvaceti lety. Pak koupili řadový domek, a pak větší dům nebo byt. Ale měli kde začít, měli kapitál hned od začátku. Teď si lidé všechno pronajímají, byt, auta, kola, knížky… Nechtějí nic vlastnit. Nehromadí jako my. Nemají hmotný majetek a tvrdí, že chtějí zážitky, cestovat a být šťastní. S tím se neztotožňuji. Cestuji po celém světě posledních třicet let a je jen jedno místo, kde jsem šťastný – doma, na mé farmě, s rodinou, která je jedinou věcí, na které záleží. Tato generace tvrdí, že záleží na zážitcích. Ale můžete se vyšplhat jen na určitý počet hor, skočit z určitého počtu mostů a plavat s delfíny, ale podle mě je nejdůležitější, co děláme právě teď. Debatovat s přáteli, vyhroceně, zábavně, s lahví vína, dovolit si nesouhlasit s přáteli v nějakém politickém tématu, to je život. Život není o zážitcích, jde o tom mít dobré přátele.
(27.12.2019)

Rok 2019 v hypotékách: Rozlítaný i zabržděný

Při bilancování nad rokem 2019 v oblasti hypoték si lze postesknout, že tento rok byl nejen rokem zpomalení nárůstu hypotečních objemů (viz graf), ale také rokem velké rozlítanosti a nestability úrokových sazeb. Banky se sice ve svých maržích alespoň trochu nadechly, nicméně klienti už zas tak moc ne. Přičemž všichni si zvykáme na novou realitu, a to, že hypotéka začíná být jen pro bohaté. Marketingová podpora mladým v zásadě nepomáhá a ani nepomůže, to si snad nemůže myslet ani nikdo na SFRB či MMR. Možná malou chvíli v to doufalo pár klientů, ale po zkušenostech z loňska nejspíš už ani ti ne. Limity nastavení DTI, DSTI, LTV (které přísně nastavila od 10/2018 ČNB a prozatím je nehodlá mírnit) brzdí sice růst cen nemovitostí, ale je pravděpodobné, že tento regulační nástroj zabere pouze na omezenou dobu, proto nás nárůst cen nemovitostí nejspíš čeká a je opravdu škoda, že vlastním občanům do značné míry stát ztěžuje možnost si nemovitost na první bydlení pořídit. Snad cosi jako levičácký děs našeho regulátora z možného nárůstu nesplácených hypotečních úvěrů (a to možná jednou v budoucnu, protože delikvence současná je historicky nejnižší) blokuje i optimistický výhled pro ostatní, že by existovala větší vstřícnost pro dostupnost vlastního nového bydlení, a tím i pro budoucí důchody dnešních mladých (myšleno jako důchodový neviditelný pilíř vlastního, již splaceného bydlení na stáří). Ale jako i u jiných témat, přesně tím, čím se marketing ohání, tak pro to se v praxi nic nedělá. Realita je taková, že ČNB chrání banky proti nim samotným a zákon (ZSÚ) zase chrání natolik klienty, až lze říci, že je považuje za téměř nesvéprávné a nedovolí jim nic riskovat. Kdo si myslí, že toto je recept ke stabilitě? Neměl by nás, klienty také někdo chránit před státem a regulátorem? (9.12.2019)

Proč banky půjčují za 2,5 %, když si je mohou „ohřát“ u ČNB bez rizika za 2 %?

Při současných základních sazbách vyhlašovaných ČNB (tzv. 2T repo sazbách), by banky dosáhly na 2 % zhodnocení, a to bez jakéhokoli rizika. Pravda, není jisté jak dlouho… Místo toho jsou ochotné půjčovat hypoteční úvěry se sazbami okolo 2,5 %, kde jistě existuje riziko delikvence klienta, na druhou stranu jde o obchod dlouhodobý. Zeptali jsme se bank, proč se jim produkt se zmíněným rizikem za tak malou marži vyplatí nabízet. Odpověď byla prostá. Každá banka funguje jako strojek, ve kterém jsou hypotéky důležitou a dlouhodobou součástí, ale nikoli jedinou částí. Na penězích je důležité to, aby byly v oběhu, aby strojek běžel a kola nejen hypoték se otáčela, ač třeba pomaleji. Ve chvíli, kdyby totiž zatuhla, zadrhne se celý stroj.
Vnější dojem přetrvává, že naše banky jsou bohaté, někdy dokonce že snad by nevadilo je nějak víc „oškubat“. Avšak důležité je si uvědomit, jaké služby nám banky poskytují a jakou stabilitu pro celou ekonomiku znamenají. Bohužel míra přeregulování a kontrol jejich organické funkce v tržním prostředí stále více omezuje. Plus jsme svědky zvláštní doby, kdy delší peníze jsou levnější než krátké, je to vlastně nová realita, která nejspíš svědčí o tom, že se kolečka zpomalují a další zpomalení celého stroje je na obzoru. Na druhou stranu zpomalení zdaleka není krizí, podstatné je, že se jede. Naštěstí většina bank přiznala, že krizi hypotečních marží si zažily banky loni a letos se přece jen alespoň opět nadechly.
(1.12.2019)

Záporné úrokové sazby jsou v principu špatně!

Zajímavou přednášku s názvem „Páky a polštáře 3“ měl Aleš Michl, člen bankovní rady ČNB, v Bánské Bystrici. Srovnával situaci na Slovensku a v ČR. Také se vyjádřil k záporným sazbám v Evropě. Podle něj jsou dnes větší polštáře (úspory) lepší, než páky. V tom máme naše banky v ČR velmi vyklidněné, protože naše banky mají dnes téměř dvojnásobný polštář, než v roce 2007 (tj. před finanční krizí). Snad by bylo i otázkou, zda se to u nás u bank s velikostí polštáře nepřehání. Nicméně základním zamyšlením přednášky bylo, zda je lepší mít hypotéky za 2,5 % a termínovaný vklad za 1,9 %, než mít hypotéky za 0,9 % a termínovaný vklad za 0,05 % – protože se sazbou nula nemáte motivaci vytvářet polštáře. Ekonomika by měla být založená na úsporách a silné měně, nikoliv na filozofii, že normální je vše utratit, protože úspory se úročí nulou. Záporné úrokové sazby jsou tedy podle něj špatně. Eurozóna má dnes nejlevnější peníze za svou historii, a to nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? Celou přednášku Aleše Michla naleznete na stránkách www.cnb.cz pod názvem Páky a polštáře 3. (27.11.2019)

Proč chceme hodně svobody pro sebe, ale už ne pro sousedy?

Svoboda v ČR slaví 30 let! A přece sladko-hořko-kysele. Za pocity bezmoci a rozčarování si však můžeme vlastně sami – tedy v dnešní době na rozdíl od dob ne tak dávno minulých. Podle objektivních ukazatelů patří ČR mezi třicet nejbohatších zemí celého světa. Podle indexu svobody má ČR letos dokonce 23. příčku z téměř 170 zemí světa. Problém je, že většina Čechů se ve vztahu ke státu chová spíš jako poddaný, než jako vlastník, a přitom nikdo jiný, kdo by stát „vlastnil“, tady není. Jen je potřeba se aktivně zapojit, a ne jen pasivně přikyvovat, anebo naopak nadávat.
Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB, poukazuje ve své knize „Pro Čechy je nebe nízko“ na to, že Čechům chybí sebevědomí k překonávání větších výzev a ve vztahu ke státu jsme trochu černými pasažéry. Proč hrajeme pod své možnosti? A proč chceme hodně svobody pro sebe, ale už ne pro sousedy? Nejen na tyto otázky poskytuje kniha možné odpovědi a vykresluje, jaké máme předsudky, které nás brzdí chtít víc. S trochou nadsázky lze říct, že jak Václav Havel vyzdvihnul moc bezmocných, tak ze stejných kořenů nám také vyrůstá bezmoc mocných – oním kořenem může být jednak post-totalita, ale také pocit až nezaslouženého blahobytu, anebo si prostě jen vyprávíme špatné mýty a příběhy. No a co vy – cítíte se spíš jako černý pasažér, poddaný, anebo vlastník státu?
(7.11.2019)

Jak zvýšit ekonomický růst v ČR? Omezte zákony, které rozdávají lidem peníze.

V rozhovoru pro dvtv uvedl exguvernér Miroslav Singer na otázku, jak by se mohlo pomoci našemu ekonomickému růstu, že podle něj je řešením omezení zákonů, které rozdávají lidem peníze.
Jistěže by to nebylo politicky oblíbené, ale bylo by to správné. Měli bychom si uvědomit, že při každém rozdávání peněz je v nějakém směru devalvujete. Samotné rozdávání v běžných situacích nemusí škodit, ale pokud rozdává stát, tak to škodí, a to především ekonomickým proudům a cestám, které jsou přirozené. Obdobným způsobem mohou za pokroucení explikace přirozených eko-tendencí státní dotační systémy, protože kazí prostředí, které by se jinak organicky přizpůsobilo, bohužel pokřivením vyhodnocení situace se pak systémy přirozeně nechovají, což působí následné komplikace. Dotujme umění a kulturu a investujme do vzdělávání, vědy a výzkumu, ale nedotujme tržní ekonomické zájmy. Z historie snad dobře víme, že většinou to nepřinese zamýšlený výsledek. Zdá se, že jsme se rozhodli chovat se neskromně, a přitom to za dietu a odříkání schovávat. Snad by občas pomohlo zopakovat si: „Keynes, Keynes? Friedman, Hayek“.
(27.10.2019)

Home Credit a Universita Karlova – za mrzký peníz vzájemná propagace? Brave new world!

Obestřeno dohady a údivem je uzavření Partnerské smlouvy mezi Universitou Karlovou a Home Creditem (podepsáno 30.9. 2019). Ač je možné, že za touto smlouvou o partnerství stál snad i dobrý úmysl, tak provedení je minimálně sporné, o důstojnosti ani nemluvě. Nejen že o smlouvě nevěděl ani Akademický senát UK, ale též některá ustanovení smlouvy se nezdají být standardní. Mezi plnění ze strany UK patří např. „navržení vypsání odborného předmětu vedeného vyučujícími Partnera“. Dále je ve smlouvě uvedeno: „Strany prohlašují, že komplexní zapojení Partnera (jakožto zástupce skupiny Home Credit) do aktivit Univerzity a/nebo jejích fakult převyšuje obvyklou úroveň partnerství.“ Obě strany se také mají navzájem propagovat. Neboli za pár drobných od PPF se dočkáme poutavých přednášek na Universitě s tématy vhodnými pro PPF? Značka: Kreditka zdarma!
Hypozor.cz zvažuje, že by oslovil Universitu, zda by též šla nadstandardní spolupráce, ač neřešíme spotřební půjčky za 25 % p.a., ale hypoteční úvěry za 2,5 % p.a., prosazovali bychom interpretaci inkriminované smlouvy v tom duchu, aby se Home Credit zcela zbavil všech krátkodobých spotřebních půjček, opřenou o citaci ze smlouvy, že „se obě strany zavazují zdržet se všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci“. (10.10.2019)

Praha má nedostatek bytů – za chvíli může v tomto dostihnout i Berlín

Bytů chybí v Berlíně kolem 300 tisíc. V Praze se odhady různí, nicméně se pohybují mezi  50 a 200 tisíci. Berlín má však 3,57 mil. obyvatel, zatímco v Praze jich je 1,55 mil., přičemž veškeré prognózy a odhady rozrůstání naší metropole byly výrazně překonány.  Tedy procentuálně k obyvatelům je na tom Praha ještě hůř než Berlín, anebo brzo hrozí, že bude. Naštěstí nová radnice se snaží v tomto směru ladacos zlepšit. Druhou dobrou zprávou je, že má Praha dost pozemků k výstavbě. Bohužel stále jsou překážkou developerů jak zdlouhavá povolovací řízení, tak také složitost územního rozhodnutí (pro příklad tento dokument míval 4 strany a nyní jich má 70) včetně komplikací zákonných, a proto se volá po rekodifikaci stavebního práva. Ve středních Čechách se postavilo v loňském roce více nemovitostí než v Praze. A pro širší srovnání za 30 posledních let se v ČR nepostavilo více nemovitostí, než co v první poválečné dekádě. (3.10.2019)

Elita jako homogenní třída v ČR chybí

Z unikátního průzkumu z června 2019 s trefným podtitulkem „Rozděleni svobodou“ (iROZHLAS) vyšlo rozdělení české společnosti do šesti tříd: 1) Zajištěná střední, 2) Nastupující kosmopolitní, 3) Tradiční pracující, 4) Třída místních vazeb, 5) Ohrožená, 6) Strádající. Sedmá třída oproti vyspělým demokraciím chybí (resp. nedosahuje ani 1 %), a to je právě třída nazvaná Elita. Pro příklad v Británii tvoří 6 % populace a spolu s druhou nejvyšší třídou tzv. Zajištěnou střední tvoří v Británii 31 %. U nás jsou tyto nejvyšší třídy zastoupené ve 22 % populace. Většinou jsou to lidé bohatí, ale stárnoucí a pomalu ztrácející kompetence a někdy také optimismus, někdy jde jen o rentiéry, kteří mají už vše tzv. „na háku“. Na rozdíl od vyspělých demokracií je u nás problémem komunikace právě této vyšší třídy s třídou tzv. Nastupující kosmopolitní, která u nás tvoří 12 %. Zdůvodněním je složitější vývoj porevolučních elit a jistá nekontinuita mezi generacemi.
Za pozornost také stojí třída nejnižší tzv. Strádající, kam spadá každý šestý člověk v ČR napříč věkovými kategoriemi. Jde o třídu, která nemá kapitál finanční ani sociální, většinou žije v pronajatém bytě ve středním či větším městě, často čelí exekucím a někdy přechází zcela do šedé ekonomiky.
Problém v oblasti hypoték dnes paradoxně nastává u obou nejvyšších tříd v ČR. Klienti z movité Zajištěné, ač by se jim leckdy výnosový byt vyplatilo vzít na hypotéku, tak nedosáhnou na úvěr díky regulaci ČNB s maximálním věkem splatnosti. A Nastupující kosmopolitní zase většinou bojuje s omezením DSTI (omezující bonitu klientů) stanoveným ČNB od 1.10.2018. Mnoho mladých perspektivních párů se tedy smiřuje s tím, že nebudou mít na své vlastnické bydlení, ale jen na nájemní, případně potřebují pomoc rodičů. Proto i kdyby sazby klesaly, lze předpokládat, že vlastnické bydlení (zvláště ve větších městech) bude spíš jen pro budoucí Elity s bohatými rodiči. (19.9.2019)

Nejen ČNB, ale i stát občany od hypoték úspěšně a bezpečně chrání

Banky v ČR poskytly úvěry v prvním pololetí roku 2019 v objemu 80,8 mld.Kč (na kusy úvěrů 36 tisíc). Jde o meziroční pokles objemů úvěrů o pětinu, na počet hypotečních úvěrů o více než pětinu. I počet poradců v hypotékách klesnul meziročně o čtvrtinu. Realitní server Sreality.cz inzeruje oproti roku 2017 o více než 50 % nemovitostí méně. Ve stavebnictví nejsou pracovní síly a doby výstaveb se stále více prodlužují. O administrativních nárocích ani nemluvě. Je skvělé, že nám v ČR roste HDP, za jeho růstem ale stojí do velké míry přebujelý stát (státní výdaje). Letos jsme měli nejdelší tzv. „den daňové svobody“ (pomyslný den, odkdy jde veškerá mzda na účty občanů). Už i Národní rozpočtová rada varuje, že při zachování současného nastavení daňové politiky je do patesáti let situace na hranici udržitelnosti. Prostě každá ochrana něco stojí. Jestli je ta míra a cena ochrany smysluplná, se ještě uvidí. (10.9.2019)

Index důvěry spotřebitelů je nejníže od 2013 

Budoucí problémy vidíme a vnímáme, nebojíme se až tolik finanční bídy, ale spíš rozmáhajícího se pokrytectví. Index důvěry spotřebitelů v ČR dle ČSÚ několikátý rok stále klesá… Propad důvěry zaznamenal hlavně průmysl a obchod. Podnikatelský indikátor je níže než spotřebitelský a souhrnný od cca poloviny roku 2013. Je dobré si připomenout, že inaugurace našeho prezidenta se konala v březnu roku 2013 a byla to první přímá volba prezidenta. V červenci pak jmenoval Zeman svojí první vládu v čele se současným guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. V červnu 2013 také Agrofert koupil Marfu. Opravdu je tak překvapivé, že nejen zájem a očekávání českých podnikatelů a investorů neroste, ale také zahraničí si nás přiřazuje do kategorie rozvojových zemí? (1.9.2019)

Stále nízká důvěra ve zpravodajství

Pokles důvěry ve zpravodajství v ČR se sice zastavil, ale přesto jsme skončili na jednom z posledních míst Evropy. Co je pravda a co lež je pro nás stále složité rozeznat. Velká část konzumentů zpráv má strach, že neumí rozpoznat, co je jen marketing, a co je pravda (důvěryhodný zdroj). Cca 40 % respondentů je ochotno souhlasit s tezí, že „pravda je relativní“ (vůči jiným pravdám, nikoli že sama leží a tkví v nějaké relaci). Jinými slovy pravda se téměř stává doplňkem k outfitu emocí. Dejme si ale pozor, pokud je sdílený svět ohrožený, pak vázne domluva a dohoda. Důvěra je úzce závislá na společném sdílení světa. Ač každý popis je i hodnocením, není pravdou, že existuje doba postfaktická. To, co lépe vystihuje zmatení v dnešním světě, má charakter spíše ztráty hodnot a nikoli faktů.Důvěra ve fakta však klesá (nejen díky fakenews) po celé Evropě. Jediné východisko lze spatřit v ESA (European Space Agency), která by měla vyslat Evropana na Měsíc, abychom si opět uvědomili, že je třeba mít nadhled a občas se podívat na náš společný svět shora. Pak totiž uvidíme, že to nejlepší, co nyní na světě je, můžeme mít a mnohdy i máme zde v Evropě. (1.9.2019)

Brexit? Místo Godota Zlatoslav Lokhart

Čekal se Godot a přišel Zlatoslav Lokhart. Boris Johnson (nový premiér a zastánce Brexitu) dává britskému parlamentu tak 14 dnů na to, aby měl příležitost zablokovat Brexit, kterého podobu parlament nechce (a kvůli čemuž resignovala předchůdkyně Theresa May). Je snad na místě se o hodnoty parlamentních demokracií bát? Máme se bát o EU? Jelikož když z EU odejde Británie, možná ještě EU přežije, ale pokud odejde Francie, EU včetně Eura se rozpadne a pár století se bude hledat řešení. Na druhou stranu jak se ale chová EU k Británii? Ke královně parlamentní demokracie? Jako bychom ponižovali sami sebe, ač i pro královnu to musí být vlastně trapné. Celkem příznačné bylo Johnsonovo opření nohy na stole v Elysejském paláci v Paříži. Dovolil by si totéž ke královně, a to i kdyby vtipkovala o nízkosti stolku?
Americký president Trump (další ze Zlatoslavů) ve Varšavě v březnu 2019 řekl, že se má Amerika co od Polska učit ohledně hodnot jako jsou vlast, bůh a rodina. Na těchto hodnotách ale přece Evropa nestojí! S pseudovlastenectvím a pokrytectvím v podobě árijské čistoty a nadřazenosti jsme si snad užili už své. Pokrytectví v církvi díky velikému úsilí papeže Františka (jenž je v pravdě hoden toho jména po svatém Františkovi, který pochopil moc a sílu tělesnosti) se už netutlá. Tím však plně odkrýváme, že církev jako nositel víry zklamala a zveřejnila své démony (v podobě zneužívaných dětí), o kterých se vědělo desetiletí. A k pokrytectví v rodinách nebo národě jsme měli příležitost si připomenout nedávno smutný historický okamžik (21.8.1969), kdy před pouhými 50ti lety stáli Češi proti Čechům a bratr proti bratrovi – no a jak to pak vypadalo následujících 20 let…?
Duší Evropy není přece Sobectví, ale naopak Tolerance. Ideami Evropy jsou Dialog, Debata, Kompromis, Dohoda a Solidarita. Evropa se snaží být federálním územím a my Češi, kteří jsme po tomto tolik toužili (po roce 1989), se k těmto společným hodnotám EU obracíme zády (a to zdaleka nejde o měnu, ale hlavně o hodnoty a sdílení jejich kvalit). Je paradoxní, že my sami máme nedávnou zkušenost s potlačením těchto evropských hodnot a umíraly při tom miliony lidí… Chtěl by snad být průměrný občan EU Indem? Nebo Číňanem? Nebo Rusem? Nebo Afričanem? Nebo Američanem? Naše nevděčné chování se nám může snadno vrátit. Svoboda má velké kouzlo v tom, že budoucnost umíme ovlivnit. (30.8.2019)

Katastr nemovitostí podraží na dvojnásobek

Vláda do sazbového balíčku ke zdražení cigaret a alkoholu přidala i zdvojnásobení poplatku za návrh na vklad do katastru nemovitostí. Tedy ze současných 1.000 Kč na 2.000 Kč s platností od ledna 2020.
Pamatujeme docela dost let zpět, kdy katastr zdražil, protože chtěl digitalizovat mapy a nabývací tituly. Není to dodnes. Zdůvodnění současného radikálního zdražení je mnohem méně ideově založené. Katastr tvrdí, že větší potřeba financí (dvojnásobná) je způsobená platností Nového občanského zákoníku. Tedy ač inflaci nemáme tak vysokou a digitalizace nabývacích titulů a map jsme se nedočkali, proč neplatit dvojnásobek za nový výplod zákonodárců a možných soudních sporů způsobených novým občanským zákoníkem, který (trochu ve shonu) nabyl platnosti od 1.1.2014. (30.8.2019)

O liškách, lvech… a myších. Kdo je kdo?

V Machiavelliho podobenství ve Vladaři jsou liškami měšťané, obchodníci a buržoazie, to oni bývají nositeli vzdělanosti, kultury a obchodu. Lišky jsou mazané až lstivé, ale mrštné a vynalézavé. V jádru také většinou plaché (introvertní). Lišky ctí kompromis, teorii hry a dělení dle dohody, jejich ideálem je strategie win-win. Lišky se umí zapsat do přízně, ač není snadné je ochočit. Kvůli kusu žvance svou svobodu neztratí, to taková myš klidně. Myš nemyslí moc dopředu, ale umí opakovat naučené stereotypy do aleluja. Lvi jsou sice silní, ale značně pohodlní, nechtějí se dělit o kořist a hrozí násilím. Myši, potkani, hraboši se zdají být proti liškám a lvům slabí, ale v množství větším než malém umí natropit veliké škody. Umí se množit extrémně rychle, až 100 mláďat za jeden rok (a ta dospívají již v 6. týdnu). Myši se sice umí uskromnit, ale do zblbnutí milují opakování téhož a dokonce si o stereotypech umí rychle vyměňovat informace (aniž by jiné myši měly stejný zážitek). Člověk má s myší 99 % genomu společný, podstata jejich rozdílu je jen ve způsobu čtení genomu a rozumění tomuto čtení (resp. pochopení řady písmen).
Liška ráda tráví svůj čas venku (kromě období vyvádění mláďat). Své nory často větví na více bočních chodeb. Její strava je pestrá a nemá problém se rychle přeorientovat na jinou. Díky svému rozhledu ale i roztěkanosti občas jen zírá, že myš doběhne k cíli rychleji než sama liška, ač ta je jistě chytřejší. Jestli to jako v Růžích pro Algernon není tím, že nám trochu ty lišky hloupnou, anebo vymírají či ztrácí vliv. Ovšem každá myš má dnes hlas a internet (který je sice myší vnímaný trochu jako Deux ex Machina, ale o to víc s emočně silným nábojem až obdivem). A jak známo, myši se snadno chytají do pastí…
Měšťané bývali vzorem pro vesnici, ve které byli a často jsou i dnes jejich doktory, veterináři, faráři a starosty… Proč jsou tedy dnes jakoby vnímáni s opovržením? Protože neumí správně vnímat a chápat problémy vesnice a ještě k tomu mluví nesrozumitelně? Možná je prazvláštní doba, kdy se lvi bojí myší. A lišky? Jakoby četly od Karla Jasperse Otázku viny… Protože lišky tuší, že se něco stalo. Něco, co dodnes podceňujeme v důsledcích. Stali se z nás, městských lišek a lišáků prodejem duše totiž děvky a otroci, a to poznamenává i výchovu další generace. (Kdo má otce otrokem nebo mámu děvkou, chápe, jaké poznamenání mám na mysli). Vlastně každý, kdo nebyl za komunismu chartista, je vinen, vlastně spolupracoval, ztratil duši (tvář/postoje). Stává se pro nás jen trapným faktem, že jsme Češi – opravdu škoda a velké opovrhování dědictvím. Uchránit rovnováhu je tak o to složitější – naštěstí ne nemožné, jen namáhavé. Hledání rovnováhy mají na starosti lišky, ne lvi. (30.8.2019)

Stavební spoření – proč je v objemech úvěrů meziroční pokles o třetinu?

Za poslední pololetí poskytly stavební spořitelny úvěry za 24,2 mld.Kč, což představuje meziroční pokles o třetinu. Na druhou stranu objem nově uzavřených smluv mírně narostl (meziročně o 3 %) – v minulém pololetí spořitelny uzavřely cca 241 000 smluv. Podle Asociace stavebních spořitelen byl měl tento trend zůstat zachován i po zbytek roku. Za poklesem úvěrů vězí nejen silná regulace, ale také příklon klientů ke stavebnímu spoření jako úvěrovému produktu na nižší cílové částky. Ale při současném růstu cen nemovitostí výše nezajištěných úvěrů neroste tak rychle, jak by bylo ve vztahu k cenám nemovitostí potřeba.Taktéž je na vině i upadající komunikace s třetími stranami některých stavebních spořitelen (tedy s poradci-externisty), kde u některých spořitelen byl cíleně protěžován interní prodej. (13.8.2019)

Poradenský trh má v hypotékách stále rezervy

Přestože zájem o hypotéky mírně klesá, stále je vidina vlastního bydlení pro většinu Čechů velmi lákavá. Značná část si dobře uvědomuje přínos, který představuje poradce. Z průzkumu SC&C pro ČBA vyplývá, že přes 40% respondentů dá na rady finančního poradce. Respondentů, kteří věří finančním poradcům, přestože sami hypotéku ještě nemají, bylo 43%. Je tu tedy stále prostor k růstu, protože tak personalizované služby jako poradce banka nikdy nabídnou nemůže. Profesionalizace finančního poradenství již proběhla, dalším krokem by tedy měla být maximální orientace na klienta, kterému spolupráce s poradcem získání úvěru nejen urychlí, ale hlavně zjednoduší. (13.8.2019)

Kam zamíří úroky hypoték?

Důvěra v českou ekonomiku je nejnižší od roku 2013. To se může v blízké době projevit nejen v oblasti investic, na pracovním trhu, ale také v pohybech úrokových sazeb. Bude-li nedůvěra nadále trvat či se dokonce prohlubovat, reálný dopad v podobě stagnace mezd a platů na sebe nenechá dlouho čekat. Inflace pak nebude mít kam stoupat, ba naopak začne klesat, a důsledkem pak bude snižování úrokových sazeb. Jak se tedy v současné chvíli rozhodovat při uzavírání hypotečního úvěru? Pokud jste spíše pesimisté a očekáváte změny spíše k horšímu, měli byste preferovat kratší fixaci, protože horší vývoj může předznamenat snižování sazeb. V případě, že věříte, že se bude dařit lépe, vsaďte na delší fixaci a pojistěte si současné výhodné úrokové sazby.(9.7.2019)

Pomalá sebevražda stavebnictví?

Ceny stavebních prací v průběhu několika posledních let stále stoupají. Za poslední dva roky vzrostla průměrná cena prací o 50% u kancelářských prostor a u bytových dokonce o 70%. Důvodem je z největší části akutní nedostatek lidí a při pokračování této tendence můžeme být svědky postupné sebevraždy celého českého stavebnictví. (21.6.2019)

Dlužíme, ale splácíme

Přestože se důvěra v českou ekonomiku propadá, tak úvěry jsou stále populárním produktem a celkový objem dluhu obyvatel ČR stoupl meziročně o 161,5 miliard, tedy o 7,4 %. Ke konci prvního čtvrtletí 2019 tak činil 2,34 bilionu korun. Naopak klesá objem nespláceného dluhu, který se meziročně snížil o 11,3 % na 32,4 miliardy a počet problematických a nesplácejících dlužníků se snížil dokonce o 17 %. (21.6.2019)

Čím dál horší dostupnost bydlení

Ocitáme se na prahu krize dostupnosti bydlení. České domácnosti vydávají za bydlení stále větší procento svého čistého příjmu. Nájemní bydlení je v mnoha oblastech prakticky nedostupné a takto nízká nabídka torpéduje ceny nájemného tolik, že z něj činí luxus, který si rozhodně nemůže dovolit každý. Stejně rychlý a výrazný nárůst cen zažívá stavebnictví, které v posledních dvou letech stouply o více než 50 %. Rostou i ceny nemovitostí, takže cena za vlastní bydlení, byť na hypotéku, je pro mnoho lidí nepřekonatelná.
Ale pokud si nemohu dovolit nájem a nedosáhnu na hypotéku, co potom zbývá? Neexistuje žádná koncepce, a vlastně ani snaha státu tento stav nějak systémově a konstruktivně řešit. Přitom se dá bez nadsázky říct, že včera bylo pozdě. (28.5.2019)

Regulace mají dlouhé stíny

Regulace trhu vrhají stíny často dál, než regulátor zamýšlel. Poslední úpravy Občanského zákoníku nastavily velmi nevyvážené podmínky mezi pronajímateli bytů a nájemníky. Mnoho majitelů bytů si proto často rozmyslí pronájem pouze ze strachu z možných komplikací. Důsledky na trhu s bydlením na sebe nenechaly dlouho čekat. Na jedné straně vidíme nedostatek nájemního bydlení, na druhé prázdné, nevyužívané byty. Roztáčíme pak začarovaný kolotoč dalších a dalších regulací jako např. nápady na zdanění prázdných bytů. Málokdo však vidí, že si tímto jen utahujeme smyčka, místo toho, abychom ji uvolňovali. (28.5.2019)

Nezávazné žádosti o úvěr se mohou vymstít

Dnes už není problém vyřídit žádost o úvěr zcela virtuálně a znát verdikt prakticky okamžitě. Mnoho klientů pak dá přednost takto “nezávaznému” průzkumu před návštěvou banky nebo poradce. Bohužel, takový průzkum  není až tak nezávazný, jak se na první pohled jeví. Každá zamítnutá žádost následně figuruje v registrech dlužníků, a pokud klient zažádá tímto způsobem u více bank, každá další vidí jeho žádosti před tím, včetně případných předchozích odmítnutí, a tím jeho profil dost utrpí, dokonce mu může jakoukoli další žádost o úvěr na řadu měsíců velmi zkomplikovat. Je tedy nutné pečlivě pročíst, s čím odesláním žádost ve skutečnosti souhlasíme a jaké to bude mít důsledky. Nebo nezávazný průzkum zadat finančnímu poradci, který to dokáže zjistit tak, aby pověst klienta zůstala bez úhony. (26.4.2019)

Projdou vyšší sazby?

2.5.2019 bude zasedat bankovní rada ČNB a rozhodně o případném zvýšení úrokové sazby. Toto na první pohled nepopulární opatření by mohlo výraznou měrou přispět ke stabilizaci trhu a zmírnit následky případné krize, o které jsou takřka všichni odborníci přesvědčeni, že přichází a liší se pouze v odhadech, kolik času nám do ní ještě zbývá. Lze tedy předpokládat, že konzervativnější členové jako Aleš Michl, Vojtěch Benda, Marek Mora nebo Tomáš Holub se přikloní na stranu zvýšení, které by tak mohlo být těsnou většinou schváleno. Na definitivní výsledek si ale ještě musíme chvíli počkat. (26.4.2019)    Rozhodnutí bankovní rady ČNB ze dne 2.5.2019 zde.

Otrávené jablíčko v podobě levných hypoték pro mladé

Mladí do 36 let by podle (zatím neschválené) novely zákona o ČNB mohli mít při žádosti o hypoteční úvěr výrazně lepší podmínky než ostatní klienti. Ač se to může jevit jako sympatická snaha pomoci mladým rodinám k bydlení, faktem, bohužel, je, že pokud by byl zákon takto schválen, jedná se o velmi problematický krok. A to hned z několika důvodů. Zákon o ČNB by měl řešit zcela jiné věci a takovýto “přílepek” ukazuje spíše na politickou objednávku a měl by být řešen na zcela jiné úrovni. Zároveň jde o velký zásah do volného trhu, což může mít dalekosáhlé důsledky pro celou ekonomiku. A v neposlední řadě může tento krok povzbudit mladé rodiny k rizikovějšímu úvěrovému chování. Žádný zákon nezlepší finanční situaci klienta a nezaručí mu, že svoje závazky zvládne bez potíží splácet. (26.4.2019)

Nájemní byty začínají zajímat velké developpery        

Trh s nájemními bydlením začíná už zajímat i velké developpery. Vznikají projekty bytových domů, kde byty nejsou určeny k prodeji, ale celé jsou určeny pouze k pronájmu. De facto jde o moderní a luxusní podobu dobře známého činžáku. Tato varianta bydlení oslovuje zejména mladé, dobře vydělávající klienty, kteří z nějakého důvodu nechtějí investovat do vlastního bydlení. Je to lákavá varianta i pro zahraniční manažery. Nicméně nájemné v takovém domě představuje spíše nadstandardní položku, takže nelze očekávat, že by se tento trend nějak výrazně dotkl větší části populace. Každopádně se tímto začíná aspoň Praha přibližovat jiným světovým metropolím, kde je nájemní bydlení zcela běžné a velká část obyvatel ani o jiný způsob neusiluje. Jak se bude v tomto ohledu dařit developperům u nás je otázka. Ale už teď je jisté, že i přes vysoké nájmy zájem o tento druh bydlení stále stoupá. (11.4. 2019)

Banky zlevňují hypotéky

Banky reagují na to, že ČNB sazby 28.3. nezvedla, a tak v konkurenčním boji opět o desetinky zlevňují. Ovšem rozhoupanost až nestabilita prostředí nedělá takto dlouhodobému a setrvačnému obchodu úplně dobře. Nejistotu totiž podporují nejen nové regulace a nejednoznačné výklady, ale také ne zcela čitelné motivy ČNB, ať už se jedná o sankce za předčasné umoření nebo odkládání zvyšování základních sazeb. Obzvlášť diskutabilní se to jeví ve světle toho, že koruna neposiluje tolik, jak čekali. ČNB si vždy zakládala na své snaze být transparentní, ale nyní jakoby na tom už tolik nezáleželo. Důvodem nezvýšení sazeb je prý nejistota obchodní války USA, zpomalení Číny a Brexit. Nicméně daleko problematičtější jsou reálie čistě lokální, aneb pokud je normou kupovat si dovolenou na splátky, tak je něco špatně a napravovat zaslouží naše domácí prostředí. (3.4. 2019)

Brexit jako zaklínadlo i pro ČNB

Nicméně není to jen něco, nač se lze snadno vymluvit? Zdá se být nyní míč i na straně Evropy, která se na jednu stranu Britům téměř vysmívá, a přitom dopady by byly nejspíš horší pro EU než Británii samotnou. Jakoby v Evropě zapomínáme, že Britové jsou Britové. A také, že nejednou uměli nevýhodu otočit ve svou výhodu. Kdo byl v poslední době v Londýně, ví, že Brexit samotné Brity moc netrápí a nebojí se ho, naopak většina zcela pragmaticky pochopila, že referendum není pravý způsob řešení některých taktických otázek země. Běžní občané si na parodii jménem Brexit zvykli a je terčem nemálo vtipů. ČNB, ale i Německo si jej však bere jako záminku udržování nízkých sazeb. Přitom naše ČNB po tvrdém Brexitu očekává oslabení koruny,a tím pádem prostor pro zvýšení sazeb. A určitě se najde někdo, kdo bude umět situace využít a komu Brexit nakonec prospěje. Kdo to bude, co myslíte? Určitě nikdo na západ od našich hranic. (29.3. 2019)

Sazby zůstaly stejné

Na ČNB se hlasovalo 5:2. Pro růst sazeb byli dva členové bankovní rady, a to Aleš Michl a Vojtěch Benda. Aleš Michl vysvětlil své stanovisko Lidovým novinám: „Žádná krize tu zatím není. Přichází zdravé zpomalení a jde to z Číny, která od roku 1990 až do 2010 rostla tempem 10 % p.a. a nyní trendově brzdí, což zprostředkovaně tlumí růst německého, potažmo českého exportu. A přece si musíme přiznat, že máme abnormálně nízké úrokové sazby. Míra úspor Čechů je proto nižší, než byla před rokem 2008, a zároveň míra zadlužení lidí a firem je vyšší, než byla před rokem 2008. Bylo by lepší, abychom měli více úspor a vytvářeli si před příští krizí rezervy, nikoliv páku, „leverage“. (28.3. 2019)

Splatit hypotéku kdykoliv a skoro zdarma?

Na první pohled skvělá možnost a vyjití vstříc potřebám klientů. Ale jelikož v bankovním světě se vždy za všechno platí, je na místě se ptát, kdo za tento domnělý komfort ve skutečnosti zaplatí tentokrát. S největší pravděpodobností to bude, ostatně jako vždy, klient. A to i ten, který této možnosti využít nepotřebuje. A ten, který potřebuje splatit úvěr předčasně, má i nyní dost široké možnosti, jak to učinit, a to za poměrně výhodných podmínek (až 25 % ročně z původní výše úvěru, za 0 Kč při vážných rodinných situacích jako úmrtí, nehody apod., anebo při prodeji nemovitosti max.1 % ze zůstatku a zároveň max. 50 000 Kč). Cenou za plošné předčasné splacení zdarma bude totiž dost možná zrušení smyslu i funkčnosti fixací, a tudíž klient přijde o možnost levnější sazby, kterou díky této “rezervaci” má nyní běžně šanci získat. Důsledkem pak bude plošné zdražení úvěrů všem. Kéž bychom si vzali ponaučení ze Slovenska a vyhnuli se necitlivým zásahům shora, které mají téměř bez výjimky dalekosáhlé negativní důsledky pro trh úvěrů jako celek. Musíme se tedy ptát, jestli cena za tuto “vymoženost” (úmor prakticky kdykoliv zdarma) nebude vyšší než přínos, kterým by pro pár klientů mohla být. Opravdu něco takového klienti chtějí? Není cena peněz vázaná na období pevných podmínek logickou součástí výnosu z investic či úroku z úvěru?

Nové bydlení čím dál méně dostupné

Dostupnost nového bydlení brzdí čím dál více faktorů. Ke stoupajícím cenám bytů a vzrůstajícím sazbám hypoték se přidružily ještě regulace, které komplikují dosažení hypotéky na více frontách. V současné chvíli by průměrná česká rodina musela vynaložit až 50 % svého čistého příjmu, pokud by si chtěla pořídit byt za cenu kolem 3 000 000 Kč. Takto vysoké zatížení  už ale dosažení hypotéky komplikuje, až znemožňuje. Z toho je zřejmé, že s průměrným příjmem je vlastní bydlení dosažitelné jen v určitých lokalitách.

Bytů bude více

V loňském roce se začalo v Čechách stavět 7 280 bytů v bytových domech, což představuje 0,5 % meziroční nárůst. Největší část si tradičně ukrojila Praha, kde počet stoupl meziročně dokonce o 8 %. Staví se i rodinné domy, kde je meziroční nárůst 2,7 %. Takže bydlet máme kde, teď ještě na bydlení finančně dosáhnout.

Sci-fi nebo bydlení budoucnosti?

Zatímco pro většinu z nás představuje dům stále ještě zděnou či dřevěnou stavbu, tak nové technologie se začínají prosazovat i ve stavebnictví. Na Slovensku se zrodila soběstačná a ekologická obytná “kapsle”, kterou lze umístit prakticky kamkoliv a nezávislé bydlení je na světě. V USA se naopak chystá realizace prvního domu z 3D tiskárny. Za pár let se ukáže, jestli se skutečně jedná o technologický průlom s potenciálem širší produkce nebo zůstane u ojedinělých a experimentálních projektů.

ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky

Rychle přišel, rychle odešel – tak by se dal ve zkratce charakterizovat boom české ekonomiky, kterým se ještě minulý rok mnozí oháněli. ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 %. Úrokové sazby ponechala bez dalšího navýšení (v hlasování 5:2). Zatímco ještě v listopadu odhadovala ČNB růst 3,3 %, tak nyní je zjevné, že optimismus byl trochu předčasný a střízlivější odhady jsou na místě. Pokles o 0,4 % je poklesem o 12 % od listopadové prognózy.

Otočky fixace pro 65 tisíc hypoték

Kolem 65 tisíc hypotečních úvěrů čeká letos konec fixace. Skončí totiž pětileté fixace hypoték z roku 2014 a tříleté z roku 2016, nějakou část budou tvořit i jednoleté a víceleté hypotéky. Klienti, kterých se to týká, by měli včas myslet na to, aby si zajistili co nejvýhodnější sazbu, protože nárůst úrokových sazeb bude pravděpodobně i nadále pokračovat.

Aleš Michl ke zvyšování sazeb

Opatrné zvyšování sazeb bude pokračovat, dokud nebude zřejmé, že riziko recese je zažehnáno nebo se neobjeví jasný signál, že inflace je pod kontrolou. Nový “jestřáb” ČNB Aleš Michl přirovnává regulace k chování na silnici. Pokud je těžký terén a jedeme do kopce, je nezbytné přidat plyn, což v případě ČNB znamená snižování sazeb, zlevnění peněz a úvěrů. Ovšem řítíme-li se velkou rychlostí z kopce, je rozumné občas mírně přibrzdit.

Nelehko s hypotékou v Praze

Zhruba 3/5 Pražanů vydávají za bydlení vč. energií 30 % rodinného rozpočtu. Ve vlastním bydlí 48 % Pražanů. V družstevním bydlení pak 8 % a 37 % Pražanů bydlí v nájmu. (Sdružení pro architekturu a rozvoj.)

Brexit obere i nás

Za blížící Brexit zaplatí i Češi, nejen poklesem HDP až o 1,1 % (55 mld. Kč), ale i ztrátou 40 tis. pracovních míst. (Vyplývá z analýzy České spořitelny)

Spoříme méně

V druhém pololetí zejména je znát zvýšený apetit k půjčování, ač v celoročním součtu vklady vítězí. Přes 3/4 úvěrů jsou úvěry na nemovitosti (hypotéky).

Evropě se moc nedaří

HDP v eurozóně ve 3.Q. podle finálních dat meziročně vzrostlo o 1,6 %, mezikvartálně však o 0,2 %, což je nejslabší tempo růstu za čtyři roky. Eurostat tak potvrdil své dřívější odhady, že hospodářský růst zpomalil na polovinu z 0,4 % v 2. Q. mezičtvrtletní růst ekonomiky zpomalil v celé EU.

Produkty nevhodné pro retail

Britský finanční regulátor FCA ohlásil návrh retailovým zákazníkům trvale omezit prodej a marketing CFD kontraktů (contract for difference, neboli kontrakt pro vyrovnání rozdílů). Také navrhl zákaz prodeje a marketingu binárních opcí ve snaze ochránit nezkušené obchodníky před velkými ztrátami.

Optimistický výhled ČNB

V nové prognóze je ČNB stále optimistická. Stále předpokládá posílení české koruny, nicméně kurs zatím reaguje spíše opačně. Posílení koruny se však v delším horizontu očekává. Škoda, že existuje stále nejistota ohledně právních rámců a jejich dodržování v ČR. Dále ČNB letos popáté zvýšila sazby o 0,25%. Základní úroková sazba, od které se odvíjejí sazby hypotečních úvěrů je nyní na 1,75%.

Ekonomiky Eurozóny ve 3.Q.2018 zpomalily

Meziroční hospodářský růst eurozóny zpomalil z 2,2 % na 1,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V porovnání s předchozím kvartálem se růst hrubého domácího produktu snížil v eurozóně z 0,4 % na 0,2 %.

Už se blíží obrat na trzích?

Bank of America: Již čtrnáct z celkem devatenácti signálů, které se typicky naplňují před vrcholem býčího trhu a obratem trhů směrem dolů, je ke dnešku naplněno podle stratégů banky Bank of America. Podmínky pro obrat na trzích jsou podle nich naplněny ze 74 procent.

Každý dlužíme 161.500. Včetně dětí.

Státní dluh vzrostl oproti konci roku 2017 o zhruba 89mld.Kč na 1,714bil.Kč. Za růstem dluhu je ale jen prodej pokladničních poukázek, což lze považovat za „bezpečný“ dluh.

Eurozóna ztrácí důvěru

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu pátý měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň od října 2016. Zasáhly ji obavy ohledně politického vývoje v Itálii i obchodního sporu se Spojenými státy. Index výzkumné společnost Sentix se propadl na 9,3 bodu z dubnových 19,2 bodu, takže výrazně zaostala za očekáváním analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 18,4 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání sestoupil až na nejnižší úroveň od srpna 2012.

Mzdy vylétly jak raketa

Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla na 30 265 korun, což je o 8,6 % (o 2385 korun) více než ve stejném období předchozího roku. Inflace byla za uvedené období 1,9 % a reálně tedy výdělky vzrostly o 6,6 %, což je nejvíce od roku 2003. Medián mezd stoupl za leden až březen meziročně dokonce o 8,3 % na 25 674 korun (u mužů dosáhl 28 031 korun, u žen 23 084 korun). Růst ale opět víc táhl stát. Ostatně mzdy rostou, ale co produktivita práce? Ta zaostává za západem stále dost znatelně.

Vklady rostou víc než dluhy

Zadlužení domácností sice za první čtyři měsíce letošního roku stouplo o víc než 30 miliard korun, ale jen bankovní vklady za tutéž třetinu roku vzrostly o víc než 65 miliard korun. Celkový dluh domácností dosáhl 1,56 bilionu korun, ovšem objem dluhu ohroženého nesplácením naopak klesl o 4,5 miliardy na 36,6 miliard korun.

Důchodci jdou podnikat

Do deseti let se počet podnikatelů starších 61 let zdvojnásobí. Dva z deseti seniorů navíc uvažují o zahájení podnikání. Hlavním motivem nejsou pouze peníze, ale i společenská prospěšnost a udržování psychické a fyzické aktivity. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků a ČSOB uskutečnila agentura Ipsos.

Nezaměstnanost stále u dna

Míra nezaměstnanosti v Česku v dubnu stoupla o desetinu procentního bodu na 2,3 % (v březnu byla 2,4 a v dubnu 2,2 %). Nezaměstnanost přitom postupně vytrvale klesala od června 2016. Stále zůstává mimořádně nízká a přináší řadě firem problémy při shánění zaměstnanců.

Omezení hypoték na Slovensku

Slovenská národní banka (NBS) se rozhodla od 1. července 2018 zpřísnit hypotéky. Omezuje limity LTV a stoprocentní hypotéky definitivně končí. Zavádí i obávaný limit ukazatele celkového zadlužení žadatele k ročním příjmům (DTI). Není to ale tak horké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Česká národní banka (ČNB) chystá ještě tvrdší pravidla. NBS však navíc varuje, že slovenská ekonomika začíná jevit známky přehřívání, takže může bankám zvýšit sazbu proticyklického kapitálového polštáře.

Nebankovek už je 84

Licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů získalo od České národní banky k 30. květnu 84 firem. Žadatelů bylo celkem 108.

I obři chtějí spolupracovat

Allianz, Generali a společnost UniCredit podepsaly dlouhodobou dohodu o spolupráci ve střední a východní Evropě od druhé poloviny letošního roku. Výhradní partnerství s pojišťovnou Allianz poskytne klientům UniCredit přístup k životnímu i neživotnímu pojištění nejen v České republice, ale také v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku. Generali pak nabídne produkty pojištění na ochranu úvěrů.

Skončí QE i v eurozóně?

Evropská centrální banka by mohla již příští měsíc rozhodnout o tom, že v letošním roce ukončí nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Kolem poloviny příštího roku by pak mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to členka Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová. Cíl chvalitebný, ale co s Itálií?

Boom dluhů na Slovensku

Na Slovensku se za posledních šest let téměř zdvojnásobil objem úvěrů domácnostem. Rostl tak nejrychleji z celé EU a s ohledem na výkon ekonomiky byla úroveň dluhu domácností nejvyšší v regionu.

Nedávej úplatky, nedávej…

Francouzská banka Société Générale zaplatí v USA a ve Francii více než miliardu dolarů (téměř 22 miliard korun) kvůli uplácení libyjských úředníků v éře Muammara Kaddáfího a kvůli manipulacím s mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že banka si na pokuty vytvořila rezervy.

Důvěra je křehké zboží

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu pátý měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň od října 2016. Zasáhly ji obavy ohledně politického vývoje v Itálii i obchodního sporu se Spojenými státy. Index výzkumné společnost Sentix se propadl na 9,3 bodu z dubnových 19,2 bodu, takže výrazně zaostala za očekáváním analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 18,4 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání sestoupil až na nejnižší úroveň od srpna 2012, zhoršení zaznamenal také ukazatel současných podmínek.

Čeho se banky bojí?

Nejspíš se bojí, že se jim zakážou produktovou škálu, pak by totiž mohly být jen banky dvě (max. tři) a nemuselo by jich být přes 10. Je ale škála produktů pro klienta výhodná nebo nevýhodná? Komu prospěje nemít tuto škálu produktů?

Čeho se bojí klienti s hypotékou?

Že jim nikdo nepůjčí, že budou mít finanční problémy. Mohou jejich problémy způsobit vyšší úrokové sazby? Reálně vzato, neměly by. Pokud poroste ekonomika, poroste i schopnost splácet, tedy že porostou úroky, nemusí klientům příliš v praxi vadit.

Nová doporučení ČNB k hypotékám

Podle mnoha ekonomů nová opatření ČNB nesníží úvěrovatelnost pouze obyvatelům velkých měst. Tam sice jsou ceny nemovitostí vyšší, ale také jsou dost úměrně tomu možné vyšší příjmy a různé příjmové bonusy. Zatímco na menších městech a obcích není málo zaměstnanců, kteří pracují ve službách, ale jejich oficiální příjem není zcela totožný s jejich příjmem reálným. Odhaduje se pokles úvěruschopnosti od 1.10.2018 o cca 15 % současného úvěruchtivého trhu. ČBA odhaduje pokles na min. 20 %. Uvidíme časem.

Kam dnes kráčí ČNB?

Chtěla by redukovat zprostředkovatelský trh? A ve kterých segmentech? V pojištění? V investicích? Pokud to je v oblasti úvěrů, pak je třeba připomenout, že nízké sazby již na rozdíl zbytku Eurozóny opouštíme, zároveň je nejnižší delikvence klientů v historii, a tedy není mnoho důvodů k panice.

Čeho se bojí ČNB?

Podle poslední finanční zprávy o stabilitě se bojí se o růst hypotečních úvěrů pro spekulanty s nemovitostmi. Ale lze se ptát, pokud mám rodinu se třemi dětmi a chtěl bych si za svého života pořídit tři nemovitosti – jelikož si umím představit, že prababička někomu zůstane v péči, děti si pořídí svou rodinu a buďme v jádru rádi, pokud se množíme a v delším věku umíráme, jelikož stručně řečeno, pak zanecháváme více energie do systému.Nemělo by se to odrazit i na max. čnb doporučené splatnosti do 70ti let věku? Maximum 30 let splatnosti jeví se srozumitelné a logické, nicméně banky by měly mít šanci zohlednit celou situaci rodiny vůči splatnosti. O tom, co znamenají čisté příjmy u podnikatele ani raději nehovořit.

Doporučení ČNB k hypotékám (k DTI a DSTI)

Regulátor požaduje u nových úvěrů bank od 1.10.2018 regulovat výši úvěru příjmy klientů. Tento faktor byl bankami zkoumán již v minulosti, ale podle různé rizikovosti úvěru bylo posuzováno, jak lze čistý příjem nahlížet. Takový zaměstnanec má sice jednoznačný příjem, ale i zde záleží, zda akceptujeme jen roční, anebo také po zvýšení i tříměsíční… ? Bohužel podnikatelé mají příjmy a strukturaci daňových přiznání složitější, jen pak opravdu těžko hodnotitelné při např. paušálních výdajích, jaký opravdový čistý příjem takový podnikatel měsíčně má.